Okrągły stół – debata “WF z klasą”

49879_okragly-stol-debata NAUCZYCIEL MA BYĆ „MOTYWATOREM”

DEBATA „WF Z KLASĄ”

Spotkanie młodzieży koszalińskimi olimpijczykami

11 listopada, to data odzyskania przez Polskę niepodległości. W Koszalinie odbył się Bieg Niepodległości. Wśród startujących znaleźli się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Biegali także rodzice naszych podopiecznych. Wśród kibiców także spotykaliśmy uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami oraz nauczycieli. Razem uczestniczyliśmy w imprezie sportowej. Biegającym pozostaną po tym biegu pamiątkowe medale, kibicującym wrażenia, które być może zaowocują w przyszłości czynnym uczestnictwem w podobnych imprezach.

Następnego dnia spotykaliśmy się w szkole na debacie. Uczestniczyli w niej: dyrekcja szkoły, nauczyciele wf oraz uczniowie klas III gimnazjum. Wśród zaproszonych gości byli koszalińscy olimpijczycy: Leszek Doliński i Marian Tałaj. Wspólne debatowaliśmy jak zmienić nasze podejście do sportu w szkole. Dyskusja toczyła się wokół trzech zagadnień:

1. Czy uczestniczymy w lekcjach WF chętnie, czy też nie? Dlaczego?
  2. Jakie zmiany możemy wprowadzić podczas lekcji WF?
  3. Jakiego wsparcia i od kogo oczekujemy?

Zdaniem uczniów chętnie uczestniczą w zajęciach ci, którzy mają świadomość potrzeby ruchu. Uczniowie podkreślali też atrakcyjność gier zespołowych. Głównymi powodami unikania zajęć wychowania fizycznego według uczniów są: lenistwo, niechęć do wysiłku fizycznego, brak wewnętrznej motywacji oraz strach przed ośmieszeniem.

Z drugiej strony dostrzegają uczniowie błędy czynione przez szkołę:

–        sposób prowadzenia lekcji przez nauczycieli

–        brak urozmaiconych lekcji ( sporty walki, pływanie )

–        narzucony przez nauczyciela temat zajęć

–        brak możliwości wyboru ćwiczeń i stopniowania trudności na sprawdzianie.

Po godzinnej dyskusji uczniowie zaproponowali zmiany mające poprawić efektywność i atrakcyjność zajęć poprzez:

–        ustalanie tematów zajęć wraz z uczniami

–        otwarcie szkoły na inne formy ruchu

–        zawody międzyklasowe

–        ocenę aktywności, a nie umiejętności sportowych

Istotne dla uczniów są też takie działania jak udostępnienie pryszniców i dostęp do szatni na przerwach.

Uczniowie oczekują od nauczycieli wsparcia, pozytywnego wzmocnienia podczas lekcji oraz indywidualnego podejścia do uczniów. Proponowali zwiększenie czasu na ćwiczenie danej umiejętności przewidzianej na sprawdzianach. Młodzież wyraziła chęć większego wdrażania ich do sędziowania gier zespołowych.

Wnioski z debaty są dla społeczności naszej szkoły bardzo cenne. Pani dyrektor mgr Renata Sankowska podkreśliła ich wagę,ale zaznaczyła również, że nauczyciele wf w swojej pracy kierują się także realizacją podstawy programowej. Dlatego uczniowie mogą mieć mniejszy wpływ na tematykę zajęć,niż by chcieli. Pan Leszek Doliński wskazał na to , że do mistrzostwa doszedł wykonując na treningach również to czego nie lubił.

Przyłączyliśmy się do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej mając nadzieję, że wpłyniemy na świadomość potrzeby ruchu naszej społeczności i jednocześnie poprawimy w naszej pracy niedociągnięcia. Wnioski z naszej debaty wskazują kierunek pracy zarówno nauczycieli wychowania fizycznego, jak i uczniów.

W debacie udział wzięli:

Marian Tałaj medalista olimpijski z Montrealu w 1976 roku

Leszek Doliński uczestnik Igrzysk z Moskwy w 1980 roku

Dziennikarz Głosu koszalińskiego Pan Krzysztof Marczyk

Uczniowie klas III A,B,C

mgr Bożena Suszyńska, mgr Bartosz Żyła – nauczyciele wychowania fizycznego

Dyrektor ZS nr 11 – mgr Renata Sankowska

Osoby odpowiedzialne za realizację programu:

mgr Violetta Planutis – nauczyciel wychowania fizycznego

mgr Sebastian Tałaj – koordynator programu, nauczyciel wychowania fizycznego