„MEDIACJE RÓWIEŚNICZE – ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW BEZ PRZEMOCY”

Nazwa projektu – „MEDIACJE RÓWIEŚNICZE – ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW BEZ PRZEMOCY”

Projekt współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Koszalina,

– Projekt realizuje mediator Polskiego Centrum Mediacji O/ Trójmiasto Filia w Koszalinie mgr Monika Butowska Stały Mediator przy Sądzie Okręgowym w Koszalinie,

– Termin realizacji 16 kwietnia 2018r. – 30 czerwca 2018r.

– Miejscem realizacji programu jest siedziba SP nr 3 w Koszalinie.

– Program ma na celu zapobieganie występowaniu zachowań ryzykownych: agresji i przemocy poprzez rozwijanie u uczniów i uczennic umiejętności rozwiązywania konfliktów przy użyciu technik mediacyjnych.

Projekt ” Mediacje rówieśnicze – rozwiązywanie konfliktów bez przemocy” ukierunkowany jest na poprawianie u młodzieży umiejętności radzenia sobie w sytuacjach  konfliktowych i poprawianie relacji w grupie oraz relacji dorosły – dziecko, nauczyciel – uczeń poprzez nabycie umiejętności nazywania swoich potrzeb i stanowisk, zgodnie z zasadami bezkonfliktowej komunikacji.

Aby skutecznie wprowadzić mediacje rówieśnicze w szkole konieczna jest współpraca całego środowiska szkolnego, a więc uczniów, kadry pedagogicznej i rodziców. Wszyscy powinni wiedzieć, że konflikty można rozwiązać za pomocą mediacji z zaangażowaniem uczniów jako najbardziej znających problemy swoich kolegów i koleżanek. Konflikt ma szanse zakończyć się szybko, bez nagłaśniania.

Konfliktowe sytuacje mogą zostać zgłoszone przez uczniów , nauczycieli lub rodziców do mediatorów rówieśniczych. Mediatorzy to osoby prezentujące szczególne cechy osobowościowe takie jak, umiejętność jasnego wyrażania się, dobre umiejętności werbalne, bycie dobrym słuchaczem, wykazywanie cech przywódczych.

– w projekcie bierze udział grupa 41 uczniów  SP nr 3 w Koszalinie, którzy otrzymają certyfikaty  Polskiego Centrum Mediacji w Koszalinie o przebytym szkoleniu oraz 10 nauczycieli.

Więcej informacji o mediacji możecie Państwo uzyskać :

• w szkole u Pani pedagog

Informacja dla rodziców na zebraniach i nauczycieli >>>>