plakatsp3

Zespół Szkół nr 11 im. ks. Jana Twardowskiego w Koszalinie pragnie poinformować, że po raz trzeci koło teatralne prowadzone przez Kamilę Biskupską wystawi na deskach teatru sztukę, tym razem jest to spektakl profilaktyczny pod tytułem „Bunkier”.

Opiekun koła teatralnego przy współpracy z nauczycielami naszej szkoły, a także dzięki pomocy Prezydenta Miasta Koszalina, Pana Piotra Jedlińskiego oraz Pani Małgorzaty Borek, Pełnomocnika Prezydenta ds. Uzależnień przygotowali przedstawienie, które zostanie zaprezentowane szerszej publiczności, w tym uczniom koszalińskich szkół, rodzicom oraz nauczycielom.

Specjalnymi gośćmi będą nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Barmbek z Hamburga, którzy przyjadą na wymianę zagraniczną w ramach „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Nasi zagraniczni goście są bardzo zainteresowani tego typu projektami teatralnymi, które są dla nich nowatorskie. Pojawią się też podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie, z którym współpracujemy od ponad 10 lat.

Scenariusz pt. „Bunkier” powstał w wakacje 2016 roku. Pomysł na napisanie dramatu zrodził się w czasie spotkań uczniów należących do koła teatralnego. Co najważniejsze, autorkami są dwie gimnazjalistki, Laura Gołębiowska i Natalia Jurkowska, które tworzyły go przy współpracy z nauczycielem języka polskiego i opiekunem koła teatralnego panią Kamilą Biskupską.

To spektakl profilaktyczny, w którym pojawi się muzyka grana na żywo przez gimnazjalistów. Sztuka ta jest próbą odpowiedzi na trudne egzystencjalne pytania. Tematyka utworu jest uniwersalna, ponadczasowa i wciąż aktualna. W spektaklu przedstawiono zagadnienia dotyczące życia współczesnego młodego człowieka: miłość, przyjaźń, rola rodziców i rówieśników, a przede wszystkim powszechna dostępność środków psychoaktywnych. To nie jest zwykły spektakl. To mocna, chwilami brutalna sztuka, która pokazuje, co może stać się, gdy narkotyki czy alkohol przejmą kontrolę nad umysłem. Aktorzy są szesnastoletnimi amatorami, dlatego w swoich rolach wypadają wiarygodnie. To sztuka o nich i przez nich w całości stworzona.

Trzeba to zobaczyć. W niebanalnym miejscu oraz klimacie sześcioro „nie-przyjaciół” postanawia zrobić coś wyjątkowego. Jakie są tego skutki?